جهانگیری: مسایل اجتماعی با برخوردهای گازانبری و امنیتی و قضایی حل نمی شود

اسحاق جهانگیری نامزد ریاست جمهوری دوازدهمین دوره ریاست جمهوری  در ادامه مناظره تلویزیونی درباره مسایل اجتماعی و اقدامات انجام شده از سوی برخی نهادها در این زمینه افزود: «با کتک زدن دست فروش ها در خیابان و تشکیل گروه ضربت» مشکل این قشر حل نمی شود.
وی ادامه داد: «متاسفانه یک فرهنگ منتقل می شود به شهرستانها که مادر دست فروش از گروه ضربت شهرداری در شهرستان سیلی بخورد. من آن روزی که آن سیلی را دیدم مثل اینکه به صورت خودم سیلی زدند؛ اینقدر که ناراحت شدم. باید بدانیم در برخورد با مسایل اجتماعی و فرهنگ مردم باید به صورت علمی برخورد کرد.
جهانگیری در پاسخ به اظهارات قالیباف مبنی بر دلایل نامزد شدنش خطاب به وی گفت: «شما این حق را از کجا برای خودتان قائلید که درباره بنده ای که سابقه کاریم حتما از شما بیشتر و مهمتر است؛ من از دهستان شروع کردم؛ شهرستان بودم؛ استان بودم؛ استاندار بودم؛ وزیر بودم و معاون اول هستم؛ طبیعی است که اگر بخواهم دنبال مسوولیت جدیدی باشم خودم را در معرض مردم قرار دهم؛ چرا شما چرا اینقدر برآشفته اید؟
وی افزود: البته مشابه بنده در دوره هشتم در مقابل خاتمی(رئیس جمهوری وقت) نیز وزیر دفاع و معاونش نامزد شد. هیچ کس هم نگفت این کار غیرطبیعی است. یک جریانی به عنوان اصلاح طلب را شما از همه حقوقشان محروم کردید؛ می گویند یک کاندیدا هم نداشته باشد که بیاید در مناظرات حرف جریان اصلاح طلب بزند. من آمدم به عنوان نماینده جناح اصلاح طلب از تمام فرصت ها استفاده کنم بگویم بعضی ها با این جریان ریشه دار انقلاب چه کردند.
وی افزود: می خواهم آنها را بگویم؛ می خواهم بگویم دولت یازدهم در چه شرایطی تشکیل شد؛ چرا عده ای می خواهند خودشان (که) مسوول آن شرایط بودند، وضعیت را عوض کنند و با یک ژست جدید به صحنه بیایند.
جهانگیری گفت: دولت نهم و دهم با کشور چه کرد؟ با سرمایه های انسانی کشور چه کرد؟ وقتی ما دولت را تحویل گرفتیم شرایط سیاسی کشور کدام مقامها را رودروی هم قرار نداد؟ با آقای هاشمی رفسنجانی و آقای ناطق نوری چه کرد؟ آن فضای سیاسی همه را خانه نشین کرد؛ به همه ضربه زدند و رو در روی هم قرار دادند.

** ایجاد شغل راه و روش خاص خود را دارد
جهانگیری در ادامه افزود: در فضای اقتصادی (دولت نهم و دهم) ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد کشور را گرفتند و خرج کردند و جز بیکاری چه چیزی برای کشور به یادگار گذاشتند؟ در سال ۱۳۸۴ میزان اشتغال ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر و در سال ۱۳۹۱ میزان شاغلان ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بوده است.
وی ادامه داد: «همان آقای رییس جمهوری سابق مثل برخی از دوستان، ۱۰ بار در زمان های مختلف می گوید من ریشه بیکاری را ریشه کن می کنم؛ دوباره ۲سال بعد می آید می گوید ۲سال بعد من بیکاری را ریشه کن می کنم؛ انگار که حرف مرد یکی است؛ باید این جمله ۲سال بعد را تکرار کند. وی این نامزد ریاست جمهوری اضافه کرد: «آقایان عزیز، ریشه کن کردن بیکاری راهکار دارد؛ همانطور گفته می شود در پتروشیمی با تولید یک میلیون تن می توان ۶۰۰ هزار شغل ایجاد کرد. ما در این دولت ۹ میلیون تن ظرفیت پتروشیمی اضافه کردیم که با محاسبه آن (هر یک میلیون تن تولید در پتروشیمی ۶۰۰ هزار شغل ایجاد می کند) در آن صورت پنج میلیون و ۴۰۰ هزار شغل ایجاد می شود.
وی تصریح کرد: مگر شغل همین طوری ایجاد می شود؟ ایجاد شغل راه خودش دارد و باید با روش خودش پیش رفت.
جهانگیری افزود: راه حل مسایل اداری کشور توجه به سیاست های کلی نظام اداری و توجه به سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی است و باید در آن چارچوب صحبت کنیم. نظام اداری باید در آن شفافیت باشد. باید فساد از آن بیرون برود و راه آن این است که بتوانیم دولت الکترونیک ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: همانطور که آقای میرسلیم گفتند، شریف ترین انسانها کارمندان دولت و آموزش و پرورش و بهداشت و درمانند. در دورترین نقاط کشور در مرحوم ترین نقاط کشور به مردم سرویس می دهند؛ ممکن است در بعضی جاها نیز اشکالی وجود داشته باشد.
این نامزد ریاست جمهوری افزود: درباره بحث حقوق ها در فرصت دیگری صحبت می کنم؛ مهم این است که در این دولت این مطلب را هم آقای رئیس جمهوری و هم بنده و هم وزرا تاکید کردیم که ما زبانمان برای عذرخواهی از مردم الکن نیست. هرجا اشتباه کردیم، هرجا اتفاقی افتاده که به نفع ملت نبوده که ما هم در آن نقشی نداشتیم از ملت عذرخواهی کردیم. حتما اگر لازم باشد باز هم عذرخواهی خواهیم کرد.
وی در ادامه گفت: در تهران در همین دوره دولت یازدهم باوجود آنکه با مشکلات عدیده ای روبرو بودیم مسایل زیست محیطی و تعبیری که رییس جمهوری داشتند «دولت محیط زیست» یکی از اقدامات اساسی انجام شده در حوزه محیط زیست است.
جهانگیری افزود: یکی از نخستین مصوبه های ما مربوط به حل مشکلات دریاچه ارومیه بود که کار بسیار مهمی انجام شده است؛ هم در زمینه خودروها و خارج کردن بنزین پتروشیمی ها که بنزن آن بسیار بالا بود؛ در دوره ای که دولت گذشته در همین تهران اجازه داده می شد بنزین پتروشیمی مصرف شود و متاسفانه به دلیل بالا بودن بنزن، سرطان زا بود و خیلی بیماریها دنبال خود داشت که به طور کامل حذف شد.
وی گفت: در کلان شهرها و ۴۰ شهر بزرگ بنزین یورو چهار مصرف می شود؛ برای خودروها کیفیت استاندار بالا وضع شد و خودروسازها مکلف شدند که قوانین تعیین شده را رعایت کنند؛ اگر رعایت نکنند حتما تعطیل می شوند.
وی ادامه داد: مطالعات دقیق انجام شده از سوی سازمان های بین المللی درباره ریزگردها تایید می کند که ۷۰ درصد منشا آن خارجی است؛ در واقع یا عراق یا مرز عراق و سوریه یا مرز اردن و یا عربستان است.
نامزد ریاست جمهوری افزود: در گفت و گوهای بین المللی دنبال این موضوع هستیم و به طور حتم باید این مشکل حل شود.
جهانگیری همچنین اضافه کرد: در مسایل خوزستان بویژه در بخش رود کارون، ۵۵۰ هزار هکتار از زمین های منطقه و هورالعظیم کارهای خوبی در در چهار سال اخیر انجام شده است.
وی در واکنش به اظهرات قالیباف گفت: «آقای قالیباف ۱۲ سال شهردار تهران است؛ چگونه نتوانسته است بعد از ۱۲ سال، زباله ها را به نحوی تفکیک کند که از درب منزل به صورت جدا جدا باشد؟ کدام شهر در اندازه تهران این گونه زباله جمع می کنند؟
این نامزد ریاست جمهوری خاطرنشان ساخت: آقای قالیباف فقط شهردار سازه است و فقط پروانه می دهد؛ برج های منطقه ۲۲ را ببنید چه بر سر تهران آورده است؛ مناطق مختلف تهران را ببنید؛ همین (اتوبان) صدر دوطبقه، چه کمکی به ترافیک تهران کرده است؟ با پول (ساخت اتوبان) صدر، همه اتوبوس های تهران نوسازی و حتی با این مبلغ، بسیاری از مسایل زیست محیطی تهران حل می شد.
جهانگیری خطاب به قالیباف ادامه داد: «شما در حد شهرداری تهران مسوول این شهرید؛ نه بیشتر از شهرداری؛ طوری صحبت می کنید که انگار مسوول کل عالمید؛ در حد مسولیت شهرداری تهران که بخشی از وظایف بوده بیایید صادقانه به مردم گزارش داده و بگویید من این کارها را با این درجه علمی بالا انجام دادم؛ ما را متهم می کنید به مدیریت ۶۰ سال قبل؟
این نامزد ریاست جمهوری افزود: ما در بهترین دانشگاه های تهران درس خوانده ایم؛ حاضریم با افتخار بگوییم؛ دانشگاه صنعتی شریف خواندیم؛ دانشگاه علوم تحقیقات خواندیم. ما مدیریت ۶۰ سال قبل داریم، بعد شما مدیریت مدرن دارید؟ باید بپذیریم مسایل تهران به روش آمرانه و برخوردهای تند نظامی قابل حل نیست و نیازمند راهکار علمی است.