انتقاد آمریکا از نقض حقوق بشر و وجود فساد اقتصادی در اقلیم کردستان

وزارت خارجه‌ آمریکا از نقض حقوق بشر، نقض آزادی بیان و وجود فساد گسترده‌ در اقلیم کردستان انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بوکان پرس،  در گزارش سالانه‌ وزارت امور خارجه‌ آمریکا درباره‌ وضعیت حقوق بشر در جهان، به‌ وضعیت حقوق بشر و آزادی بیان و وجود فساد در اقلیم کردستان نیز اشاره‌ شده‌ است.
در این گزارش اشاره‌ شده‌ است که‌ هنوز نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان تحت فرماندهی واحد سازمان‌دهی نشده‌اند و این وضعیت در نهادهای امنیتی نیز مشاهده‌ می‌شود.
وزارت خارجه‌ آمریکا همچنین در خصوص نقض حقوق روزنامه‌نگاران و نقض آزادی بیان و برخورد قهرآمیز با منتقدان و معترضین از اربیل انتقاد کرده‌ است.
در بخشی از این گزارش به‌ وجود شکنجه‌ در بازداشتگاه‌ و زندان‌های اقلیم کردستان اشاره‌ شده‌ و از تصاحب اراضی اقلیت‌های قومی و مذهبی از سوی دولت اقلیم کردستان خبر داده‌ است.
دولت اقلیم کردستان به‌ این انتقادات پاسخ گفته‌ است.
در پاسخ نهاد مربوط به‌ پاسخ‌گویی به‌ گزارش‌های بین‌المللی، درباره‌ عدم سازمان‌دهی نیروهای پیشمرگ تحت فرماندهی واحد، به‌ تلاش‌ها دراین‌باره‌ اشاره ‌کرده‌ و تأکید می‌کند که‌ علیرغم اقدامات انجام‌شده‌ دراین‌باره،‌ اما این مهم به‌ بودجه‌ای بزرگ نیاز دارد و دراین‌باره‌ بخشی از مسئولیت را متوجه‌ دولت مرکزی عراق می‌کند و بغداد را به‌ عدم‌حمایت مالی و پشتیبانی لجستیکی از نیروی پیشمرگ متهم می‌کند.
دولت اقلیم کردستان در پاسخ به‌ نقض آزادی بیان و مطبوعات و برخورد قهرآمیز با منتقدین و معترضین تأکید می‌کند که‌ در این مسئله‌ در چارچوب قانون عمل شده‌ است.
در پاسخ به‌ وجود شکنجه‌ در اقلیم کردستان پاسخ اربیل این است که‌ با همکاری سازمان ملل تصمیم به‌ پیگیری این مسئله‌ با تعریف راهکارهای مشخص گرفته‌ است و گزارش‌های واصله‌ را بررسی و پیگیری می‌کند.
اربیل همچنین از حمایت و پشتیبانی از اقلیت‌ها به‌ویژه‌ مسیحیان اشاره‌کرده‌ و تأکید کرده‌ که‌ دولت اقلیم کردستان بدون هیچ تبعیضی از همه‌ اقلیت‌ها و طیف‌های قومی و مذهبی محافظت کرده‌ است.
در این پاسخ، ضمن اذعان به‌ وجود فساد اقتصادی در اقلیم کردستان این پدیده‌ را بین‌المللی دانسته‌ و اعلام کرده‌ است که‌ اقدامات برای مقابله‌ و ریشه‌کن کردن این معضل به‌صورت جدی ادامه‌ دارد.

پایگاه خبری تحلیلی

بوکان پرس

۷۷۷۴