در مصاحبه اختصاصی نشریه پیام بهاران با رشید میرحسامی؛ ناگفته های شهردار مستعفی سال ۹۴ از اتفاقات اخیر در شهرداری

* آقای میرحسامی ، شما شهرداری را با چند میلیون بدهی تحویل گرفتید وچگونه تحویل دادید؟
ضمن تشکر از بذل توجه جنابعالی و همکاران محترمتان در نشریه وزین « پیام بهاران» به استحضار می رساند، اینجانب در نیمه دوم سال ۱۳۹۳ با (سیزده میلیارد تومان) بدهی برابر اسناد موجود در شهرداری از شهردار محترم وقت تحویل گرفتم و در پایان سال ۱۳۹۴با ( نه میلیارد و هشتصد میلیون تومان) تحویل سرپرست محترم شهرداری دادم.
در زمان شروع به کار بنده در این دوره، بودجه شهرداری حدود ( بیست و هشت میلیارد تومان) پیش بینی شده بود که برای سال ۱۳۹۴ آنرا به ( پنجاه و دو میلیارد تومان) ارتقا دادم که افزایش بودجه حدود بیست میلیاردی طی یکسال در نوع خود در استان بی سابقه بوده است و پس از تایید آن توسط مراجع ذیربط و با وفاق و همدلی با مسؤلین مربوطه، اقدامات عمرانی قابل توجهی آغاز شد که تأثیر آن بر پیکره شهری پیدا بود؛ از جمله اتمام پل روگذر( استاد هه ژار) و افتتاح آن که در دوره مدیریت بنده آغاز و در همین دوره به سرانجام رسید، نشانه بارز از اتحاد در جهت به نتیجه رسیدن آرمانهای مدیریتی بنده بوده است.
تحقق اغلب بودجه شهرداری در سال ۹۴ بالغ بر ( چهل و پنج میلیارد تومانی) در سایه تعامل و همبستگی، کم کم آثار خود را نمایان ساخت که شروع فعالیت قسمتهای بزرگ آسفالت، بتن ریزی، جدولگذاری، پیاده رو سازی ،سنگ فرش معابر شهر محصول مستقیمی بود که شهر وندان محترم در یک دوره زمانی کوتاه آنرا مشاهده کردند؛ از جمله ساماندهی کلی خیابانهای مقبل هنرپژوه، شهید بهراموند، شهید قزلجی ، حلبچه ، با همه آیتمهای عمرانی آسفالت ، جدولگذاری، پیاده رو سازی، سنگ فرش، روشنایی، احداث و عملیاتی شد. در همین راستا عملیات آسفالت معابر شهری از محرومترین نقاط شهری مورد توجه قرار گرفت؛ از جمله آسفالت ضلع شرقی کمربندی امیرآباد از کیوه رش تا انتها ،خیابان پیام ، گلزار ، کلیه معابر وکوچه مناطق کوی نساجی، کوی فرهنگیان قدیم ، کوی محمدیه ، عشایر ، خیابان شورا ، انتهای کلتپه ، خیابانهای مجاور پارک شهرک فرهنگیان ، مسیرگشایی و آسفالت سی متری اسلام آباد ، مسیر گشایی کنار گذر ۴۰ متری ساحلی از جمله باغ خانواده ی محترم خضری در میدان سیفالی و توافق با مالکان از کشتار گاه تا منطقه علی آباد و آسفالت آن تا ابتدای خیابان قانع و الحاق کنار گذر ساحلی به میدان آزادگان، که کلیه آسفالت ریزی ها بالغ بر حدود پنجاه هزار تن بوده است.
پر وژه تفریحی (کیوه رش) با اجرای فلاور باکس، گل کاری ، پیاده رو سازی محدوده مذکور را از کوه تخریب شده و چهره ی زشت تبدیل به محل گردشگری نمود . همچنین روکردن به پیاده رو سازی و اجرای مبلمان در حجم وسیع با سنگ فرش بلوار مادر به طرف پایین، مجاور پارک ساحلی ، باهنر، قزلجی، مجاور میدان قدس ، بلوار سربازان گمنام، امیرآباد وغیره … در دوره های گذشته مدیریت اینجانب کل کنار گذر ساحلی از پل استاد هه ژار گرفته تا انتها از جمله باغ حاج محمد امینی ( کوسه) در اثر توافق با مالکان محترم مسیرگشایی واحداث گردیده است.

* آقای مهندس، چرا اکثر پروژه های مهم شهرداری در حال حاضر تعطیل شده اند؟ و شما باچه برنامه ریزی آنها را شروع کرده بودید و اگر شما شهردار می ماندید و ضعیت فعلی چگونه بود؟
شروع پروژه های تقاطع غیر همسطح به منظور ساماندهی ترافیک درون شهری در شریانهای اصلی شهر انجام شده است، درمورد پل روگذر ( میدان وحدت) با شرایط تأمین اعتبار از محل اعتبارات داخلی و فروش زمین قدرالسهم شهرداری از محل توافق ملکی با خانواده ی محترم قریشی در سال ۹۴ به مقدار یک هکتار واقع در سی متری امیرآباد پیش بینی شد. می توان گفت، کل اعتبار پروژه با( دوازده میلیارد تومان)بودجه قابل تأمین است و در همان زمان پروژه ۳۰ درصد رشد فیزیکی داشته و عرشه ی پل در ماشین سازی اراک ساخته شده بود و مبالغی نیز در طی سال به پیمانکار پرداخت شده بود.
در مورد پل زیرگذر میدان کلتپه با (سی درصد) رشد فیزیکی فعالیت عمرانی آن کاملاً فعال بوده و برابر قرار داد موجود با پیمانکار مقرر شد که بالغ بر (هفتاد درصد) هزینه از محل زمینهای قدر السهم شهرداری تفکیکی با آقایان محترم پهلوانی، محمدیان و کریمی که همگی در دوره مدیریت بنده توافق شده و مابقی از منابع داخلی برابر مقررات پرداخت شوند و هیچ مشکلی در سر راه نبود و در صورتی که بنده در سال ۱۳۹۵ شهردار بودم حتماً تا پایان سال، پروژه های مذکور را مانند پل (استاد هه ژار) که قبلاً تعطیل شده بود به اتمام می رساندم.

* در مورد مسالی مالی و اتفاقاتی که اخیراً در شهرداری پیش آمده اگر جوابی دارید بفرماید:
در زمان مدیریت بنده( سه سال شهردار سیمینه و مابقی به عنوان شهردار بوکان) به صراحت و با ایمان کامل اعلام می دارم در طول دوره مدیریتم هیچ وقت تخلف مالی نداشته ام؛ حتی اعلام کرده ام اگر یک مورد هم باشد حاضر به پاسخگویی هستم و خدا را شاکرم از لحاظ مالی بنده مشکلی نداشته ام.
در پاسخ به سوالات بازرسان محترم سازمان بازرسی اعلام داشته ام همه اقدامات بنده در راستای قانون بوده و همگی از جمله پروژه سرمایه گذاری میدان فرمانداری و ساختمان آتش نشانی برابر مصوبه شورای اسلامی شهر و تأییدیه فرمانداری محترم بوده و اگر لازم باشد به صورت مستند به استحضار شهروندان محترم خواهد رسید و بنده شخصاً هیچ اقدامی نکرده ام وصرفاً اجرا کننده دستور مافوق بوده ام.

* از اقدامات مهم شما در شهرداری چه بوده است!؟
جهت استحضار شهروندان محترم اعلام می دارم که توانتستم با برنامه ریزی حدود(۹۰میلیارد تومان) به ارزش مالی ملک، از محل تفکیکات برای شهرداری در طول تصدی دوره مدیریتی سال نود و چهار درآمد برای شهرداری کسب نماییم، که سرمایه پایداری جهت انجام تعهدات شهرداری می باشد و همه اقدامات انجام شده در اثر همکاری پرسنل زحمتکش شهرداری، شورای محترم شهر ، فرماندار محترم و نماینده عزیز بوده و بعد از آن متأسفانه به دلیل اختلافات با اعضا محترم شورا منجر به استعفاء بنده از سمت شهردار بوکان در(اسفند ماه نود چهار) گردید و آرزوی توفیق برای عزیزان را داشتم.

* با توجه به اعتراض های مردم در هفته گذشته نسبت به آسفالت خیابان انقلاب، به عنوان یک شهردار سابق علت عدم کیفیت آسفالت خیابان اصلی چیست؟
در مورد آسفالت خیابان انقلاب تنها می توان گفت شهرداری محترم در قبال تعهدات خویش پاسخگو هست.